Ryzyko lekceważenia cyberbezpieczeństwa

Otoczenie cyfrowe biznesu to źródło zarówno olbrzymich możliwości jak i licznych zagrożeń

W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie nawet małe podmioty rynkowe muszą sprostać co raz bardziej wygórowanym wymaganiom konsumentów. Produkty i usługi cyfrowe są bardzo szeroką dziedziną rynku zawierającą w sobie zarówno cyfrowe świadczenie usług, jak i przechowywanie danych wrażliwych.

Przedsiębiorstwa muszą stale mierzyć się z zagrożeniami o zewnętrznym i wewnętrznym charakterze – blokując dostęp do zawartości osobom niepożądanym i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom danego systemu.

W skali globalnej szacuje się iż rynek cyber-bezpieczeństwa to kwota ponad 440 mld dolarów wydawanych na zabezpieczenie przyczyn i naprawę skutków groźnych ataków. Wśród gospodarek inwestujących najwięcej w rozwój technologii ochronnych znajdują się Stany Zjednoczone, Niemcy i Chiny.

Niestety jak pokazuje praktyka zwykle to duże podmioty i korporacje ponoszą największe wydatki na ochronę przed  ryzykiem cybernetycznym. Mniejsze firmy zwykle bagatelizują kwestie bezpieczeństwa danych i tym samym swoich klientów – stając się łatwym celem dla przestępców.

Skutki cyber-ataku na firmę

Większość ataków ma charakter automatyczny i polega na wykorzystywaniu luk w popularnych programach i systemach operacyjnych. Ich dotkliwość polega na efekcie skali – infekując zazwyczaj olbrzymią liczbę urządzeń. Inne popularne formy to wykradanie danych poufnych i tak zwany “social engineering” – czyli ataki wymierzone bezpośrednio w klienta, jako najsłabsze ogniwo łańcuchu bezpieczeństwa.

W roku 2015 Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz przeprowadziło badanie mające ustalić jakie skutki cyber-ataków przynoszą największe straty dla przedsiębiorstw. Wśród nich wymieniono kolejno:

  • Utratę reputacji firmy u klientów i partnerów biznesowych,
  • przerwy w działaniu i dostępie do usług firmy,
  • koszty w wyniku ujawnienia danych osobowych,
  • dostęp do tajemnic firmowych przez osoby nieupoważnione,
  • naruszenia prawa,
  • brak dostępu do strony www,
  • próby wyłudzeń i szantażu.

Najbardziej narażone na straty są instytucje zaufania publicznego takie jak banki i korporacje przechowujące dane wrażliwe. Utrata reputacji i poczucia bezpieczeństwa wśród konsumentów zwykle niosą za sobą dodatkowe negatywne skutki w postaci efektu domina – wpływając długoterminowo na realne straty materialne.

Ubezpieczenia cybernetyczne

To specjalna podgrupa produktów ubezpieczeniowych skierowana do podmiotów pragnących zabezpieczyć swoje systemy teleinformatyczne przed ewentualnymi szkodami wyrządzonymi przez atak hakerski i w skutek zaniedbań wewnętrznych.  Dopasowane rozwiązania ubezpieczeniowe pozwalają na zmniejszenie ryzyka operacyjnego z powodu tych zdarzeń oraz pozyskać dodatkowe środki na niwelowanie ich skutków w różnych obszarach.

 

Jak oceniasz tą podstronę?
Equinum Broker