W języku potocznym ubezpieczenie D&O doczekało się wielu określeń. Pośród nich warto wymienić chociażby takie, jak: OC zarządu lub władz spółki, a nawet OC kierownictwa czy OC dla managerów. Tymczasem, oryginalna nazwa tego ubezpieczenia brzmi po prostu D&O, czyli skrót pochodzący od zwrotu directors and officers. Właśnie pod tym dwuliterowym oznaczeniem ubezpieczenie jest dziś najbardziej rozpoznawane.
W tym artykule czeka na Ciebie komplet informacji, dzięki którym dowiesz się, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie D&O, kto może z niego skorzystać, ile wynosi cena takiego produktu, a także pozyskasz szereg innych, cennych wiadomości.
Zakres ubezpieczenia członków zarządu
Zakres ochrony D&O jest bardzo szeroki i co do swojej istoty – zapewnia osobom ubezpieczonym realne wsparcie w przypadku konieczności wypłaty odszkodowania spółce lub osobom trzecim. Tytułem takiej wypłaty są z kolei szkody wyrządzone przez osoby zarządzające.
Zasadniczy zakres podstawowy ochrony obejmuje pokrycie roszczeń skierowanych do osób ubezpieczonych lub spółki oraz pokrycie kosztów: porady prawnej, obrony i nadzwyczajnych. W ramach ochrony dodatkowej, w standardzie jest dziś oferowany szeroki katalog zdarzeń:
- odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe (art. 116 i 107 ordynacji podatkowej),
- dopuszczone poprzez prawo kary, grzywny, sankcje cywilnoprawne i administracyjne oraz ich koszty,
- nadwyżkowe koszty obrony, dodatkowe limity dla członków RN,
- koszty obrony w przypadku szkód osobowych lub za naruszenia przepisów BHP,
- koszty roszczeń z tytułu szkód pracowniczych,
- koszty stawiennictwa osoby ubezpieczonej przed sądem,
- koszty pomocy psychologicznej,
- koszty naprawy wizerunku i PR,
- koszty obrony w związku ze skażeniem środowiska,
- koszty zdarzenia kryzysowego,
- koszty zarządzania krytycznym zdarzeniem regulacyjnym,
- dodatkowa szkoda majątkowa spółki z tytułu nieopłacenia w terminie lub należytej wysokości podatków,
- posiedzenie doradcze dotyczące krytycznych okoliczności,
- koszty w przypadku ograniczenia praw własności nieruchomości lub mienia ponoszone na zamieszkanie, media, ubezpieczenia osobowe lub kształcenie,
- koszty pozyskania kaucji i postępowania ekstradycyjnego, poręczenia majątkowe.
Kogo obejmuje ubezpieczenie zarządu?
W standardzie, polisa D&O zapewnia ochronę wskutek roszczeń kierowanych do osób ubezpieczonych na podstawie jakiejkolwiek jurysdykcji i właściwości sądowej. Wyjątek stanowią roszczenia podlegające jurysdykcji i właściwości sądów Stanów Zjednoczonych.
Zazwyczaj zakres ochrony może zostać rozszerzony – co naturalnie wiąże się również z koniecznością opłacenia dodatkowej składki.
Podmiot wykupujący polisę D&O – o ile zachodzi taka potrzeba – może rozszerzyć ochronę tak, by objąć całą grupę kapitałową lub tylko podmioty wybrane. W takiej sytuacji, na etapie oceny ryzyka będą analizowane dane finansowe wszystkich podmiotów mających wejść do wspólnego programu.
W przypadku, gdy do zmiany polegającej na powstaniu (przez utworzenie lub nabycie) nowych spółek zależnych dojdzie trakcie trwania umowy – warunki D&O przewidują funkcję automatycznego objęcia tych podmiotów (oraz ich członków kierownictwa) zakresem dotychczasowej polisy.
Dzieje się to z zastrzeżeniem, że:
- Suma aktywów podmiotu zależnego nie przekracza określonego w polisie (procentowo lub wartościowo) progu wartości aktywów spółki-matki.
- Papiery wartościowe podmiotu zależnego nie są dopuszczone do obrotu giełdowego na terenie USA.
- Podmiot zależny nie jest instytucją finansową w rozumieniu warunków ogólnych ubezpieczenia.
W sytuacji, kiedy aktywa podmiotu zależnego przekraczają ustalony próg aktywów spółki-matki, objęty on jest ochroną (bez obowiązku zapłaty dodatkowej składki) przez określony przez ubezpieczyciela okres (zazwyczaj między 30 a 60 dni). Okres ten trwa jednak nie dłużej niż do końca trwania dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Za zgodą ubezpieczyciela i pod warunkiem zapłaty dodatkowej składki może on ulec wydłużeniu.
Jakie zdarzenia nie wchodzą w skład ubezpieczenia OC członków zarządu?
Jeśli chodzi katalog wyłączeń znoszących odpowiedzialność ubezpieczyciela – jest on krótki i ogranicza się do:
- Roszczeń, które wynikły z nieprawidłowych zachowań spowodowanych umyślnie.
- Nieprawidłowych zdarzeń lub zachowań, które były znane na chwilę zawierania umowy ubezpieczenia.
- Szkód wynikających z odpowiedzialności cywilnej i zawodowej.
- Uszkodzeń lub naruszeń ciała lub mienia.
- Grzywien i kar wynikających z przepisów karnych i karnoskarbowych.
Przed czym chroni tzw. OC członków zarządu?
Polisy D&O posiadają konstrukcję „all risk”. W praktyce oznacza to, że pokryte ochroną są wszystkie zdarzenia i ryzyka, które zostaną ujawnione po raz pierwszy w trakcie pełnienia funkcji zarządczych i nadzorczych osoby ubezpieczonej. Wyjątek stanowią jedynie te, które zostały wskazane i wyłączone w treści umowy.
Dodatkowo, konstrukcja ubezpieczenia opiera się na tzw. triggerze claims made, co powoduje, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z roszczeń zgłoszonych po raz pierwszy w okresie ubezpieczenia lub w dodatkowym okresie zgłaszania roszczeń.
Zatem, nieważne jest, kiedy powstała lub ujawniła się sama szkoda lub zaistniało zdarzenie ją powodujące. Istotna jest z kolei data zgłoszenia roszczenia. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność ubezpieczyciela nie ogranicza się jedynie do okresu 12 miesięcy od daty zawarcia polisy. Może bowiem zostać rozciągnięta w czasie, poprzez ustanowienie okresu retroaktywnego (przed zawarciem polisy) oraz w okresie dodatkowym (liczonym po wygaśnięciu polisy).
Kto może skorzystać z ubezpieczenia D&O?
Zawierającymi umowę ubezpieczenia są osoby prawne – spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jednak ochrona z tytułu tzw. ubezpieczenia członków zarządu, może zostać zaaranżowana także dla innych podmiotów: fundacji, stowarzyszeń, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, instytutów badawczych, związków zawodowych czy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
W przypadku polisy D&O mamy do czynienia z bardzo szerokim kręgiem osób ubezpieczonych, do którego zaliczają się byli, obecni i przyszli: członkowie władz spółki, zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurenci, dyrektorzy i menedżerowie, a także inni pracownicy spółki, sprawujący funkcje zarządcze lub nadzorcze. Ubezpieczeniem na czas kierowania i prowadzenia projektów mogą zostać objęci także inni pracownicy – nawet jeśli nie pełnią żadnej funkcji kierowniczej.
Ochroną są objęte także osoby bliskie ubezpieczonemu w sytuacji, gdy ponoszą wspólnie z nim odpowiedzialność majątkową – czyli współmałżonkowie i spadkobiercy. Ryzyko egzekucji z majątku wspólnego powinno być zabezpieczone w równym stopniu jak inne zdarzenia związane z działalnością zarządczą.
Standardem w tego typu produktach jest „bezimienna” forma ubezpieczenia członków zarządu. To oznacza, że do kręgu osób objętych umową zaliczają się automatycznie wszystkie osoby spełniające definicję ubezpieczonego. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie pozwalające uniknąć konieczności informowania ubezpieczyciela o zmianach w tym zakresie.
Co do zasady, polisa D&O przede wszystkim chroni interes i majątek osoby ubezpieczonej. W praktyce zakres ochrony najczęściej jest rozszerzony tak, aby ubezpieczenie chroniło interes całej spółki.
Cena OC członka zarządu – ile kosztuje takie ubezpieczenie?
Koszt ochrony w ramach polisy D&O jest uzależniony od wielu czynników, z których najważniejsze to:
- Rodzaj prowadzonej działalności oraz jej forma prawna.
- Okres, od jakiego prowadzona jest działalność.
- Kondycja finansowa spółki – oceniana na podstawie wyników za ostatni zamknięty rok obrachunkowy (w tym: przychody, wynik finansowy, aktywa oraz zobowiązania i rezerwy).
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zaaranżowanie ochrony D&O dla podmiotów nie posiadających historii finansowej, może być utrudnione lub powodować, że z zakresu ochrony będą wyłączone ryzyka związane z upadłością. To samo można powiedzieć o nowopowstałych start-up’ach oraz spółkach, które ze względu na etap rozwoju, ponoszą wysokie nakłady na inwestycje i badania, a zatem posiadają znacznie gorsze wyniki finansowe.
Co wpływa na koszt i zakres ochrony ubezpieczenia członków zarządu?
Co bardzo ważne: OC dla członków zarządu jest ubezpieczeniem szytym na miarę.
Wszystko przez fakt, iż zaprojektowanie kształtu ochrony wymaga wnikliwej analizy wielu elementów i stworzenia na potrzeby każdego projektu indywidualnej mapy potencjalnych ryzyk. Wymaga również rozumienia istoty odpowiedzialności managerskiej – postrzeganej na gruncie różnych reżimów prawa.
Dlatego dobre ubezpieczenie nie jest jak “produkt z półki”, a raczej niczym “garnitur od dobrego krawca” – skrojony na miarę i dopasowany do sylwetki.
Jeśli chcesz otrzymać szczegółową wycenę ubezpieczenia D&O dla Twojej firmy – skontaktuj się z nami.
Ubezpieczenie D&O, czyli tzw. OC członków zarządu, kierowników i managerów – podsumowanie
Jak widać, polisa D&O zapewnia osobom ubezpieczonym oraz spółce szeroki wachlarz ochrony. Tym samym, znacząco podwyższa bezpieczeństwo i kulturę zarządzania, stając się jednocześnie elementem wzmacniającym wiarygodny wizerunek spółki.
W sytuacji błędnych decyzji biznesowych i strat poniesionych przez spółkę, pozwala managerom pokrywać koszty związane z oddaleniem roszczenia i obroną, a w ostateczności także zaspokoić samo roszczenie.
Chcesz przekonać się, jak ubezpieczenie D&O pomoże Tobie i Twojej firmie?
Skontaktuj się z nami, aby poznać pełen pakiet korzyści płynących z posiadania takiej polisy. Dedykowany zespół ekspertów przygotuje dla Ciebie w pełni indywidualną ofertę – dopasowaną zarówno do Twoich potrzeb, jak i charakteru Twojego przedsiębiorstwa.
Zostaw swoje dane, korzystając z wygodnego formularza, lub skontaktuj się z nami bezpośrednio – dzwoniąc na 533 366 775 lub pisząc na biuro@equinum.pl.
Nasi eksperci pozostają do Twojej dyspozycji.
Zostaw mail lub telefon a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą.