Zimowe wyjazdy – warto znać wyłączenia w ubezpieczeniu

W trakcie zimowego szaleństwa na stokach dochodzi do wielu wypadków

Przykre zdarzenia i incydenty są w stanie skutecznie pokrzyżować nasze plany urlopowe, przez co rosnąca liczba Polaków decyduje się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej na długo przed pojawieniem się na stoku.

 

W przypadku wypadku, potrzeby udzielenia pomocy lub hospitalizacji – ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci stosowne odszkodowanie. Jednak kluczową kwestią o jakiej często zapominamy – są wyłączenia w ubezpieczeniu.

Czym są wyłączenia w ubezpieczeniach?

Najprościej mówiąc, są to sytuacje i czynniki, których zaistnienie w przypadku danej polisy niweluje odpowiedzialność ubezpieczyciela i przenosi ją na ubezpieczonego. Od strony prawnej wypłata środków i rekompensaty za konkretne zdarzenie może zostać więc wstrzymana.

Wyłączenia różnią się w zależności od typu polisy, zakresu jej ochrony oraz indywidualnej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Każdy klient ma jednak pełny wgląd do listy wyłączeń jeszcze przed wykupieniem danego pakietu, często jednak już w trakcie trwania urlopu mogą one umknąć jego uwadze.

Jakie są najpowszechniejsze typy wyłączeń?

Jeśli chodzi o polisy narciarskie, ze względu na specyfikę tej aktywności, wyłączeń i ich rodzajów jest zazwyczaj więcej. Wśród przykładowych/ogólnych wymienić można:

Jazdę poza stokiem i wyznaczoną trasą

Podstawowa polisa zazwyczaj nie obejmuje jazdy wyczynowej lub poza wyznaczonymi do tego trasami i obiektami. Gdy dojdzie do wypadku w takim miejscu, polisa nie będzie obowiązywać.

Jazda pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających

Przy stwierdzeniu ich obecności w organizmie poszkodowanego, również ubezpieczyciel ma podstawy do odmówienia wypłaty odszkodowania.

Lekkomyślność i niedbalstwo

To bardzo obszerna kategoria, której zakres obejmuje np. dobór trasy nieodpowiedniej do umiejętności, brak odpowiedniego zabezpieczenia (np. jazda bez kasku) lub świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych narciarzy lub snowboardzistów.

Popełnianie przestępstwa

Ignorowanie poleceń, znaków ostrzegawczych i nieprzestrzeganie regulaminu obiektu to skuteczne metody aby nie uzyskać odszkodowania.

Typ aktywności

Standardowa polisa narciarska zazwyczaj obejmuje jedynie rekreacyjne formy sportów zimowych. Do jazdy ekstremalnej, udziału w zawodach sportowych i konkursach wymagane jest często wykupienie zupełnie innego typu ubezpieczenia.

Dopasuj ubezpieczenie narciarskie do swoich potrzeb

Wyłączenia w polisach są konieczne ze względu na ochronę interesu ubezpieczycieli, jak i samych ubezpieczonych (większość reguł to zachowania jakich w odpowiedzialny sposób należy się wystrzegać).  Przezorność i zdrowy rozsądek są w tym przypadku nagradzane a ryzyko wypadku znacząco maleje.

Dobór odpowiedniej polisy do indywidualnych potrzeb może często uchronić nas przed bardzo negatywnym wspominaniem zimowego urlopu oraz sporym rachunkiem kosztów do zapłaty z naszej własnej kieszeni.

 

Equinum Broker