Wybór opieki medycznej dla firmy – na co zwrócić uwagę?

Prywatne pakiety opieki medycznej zyskują w Polsce coraz większą popularność

Źródła tego trendu możemy odszukać w stale poprawiającej się jakości świadczonych usług w sektorze prywatnym przy jednoczesnej obecności nierozwiązanych problemów, z którymi pacjenci zmagają się od lat w publicznej opiece zdrowotnej.

Nie dziwi więc fakt, iż w sposób naturalny pojawiła się i stale ewoluuje oferta medyczna skierowana dla firm – stając się realnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność w pozyskiwaniu wartościowych pracowników. Objęcie ich samych oraz ich rodzin kompleksową opieką zdrowotną buduje wartość dodaną, długofalowe zaufanie wobec pracodawcy oraz poczucie bezpieczeństwa w perspektywie poważnej choroby.

Jednak jak w każdej dziedzinie, dostępność ofert oraz ich zawartość jest niezwykle zróżnicowana – na co zawrócić uwagę?

Krok 1 – ustalenie jaki budżet firma chce przeznaczyć na opiekę medyczną

O ile koszty pakietów medycznych nie są niesamowicie wygórowane, to zarząd decyduje jakie środki chce ostatecznie przeznaczyć na ochronę swoich pracowników.

Finalna cena uwarunkowana jest między innymi od liczby pracowników, charakteru struktury zatrudnienia oraz zawartych w danym pakiecie usług i badań z jakich będziemy mogli skorzystać. Inwestując więcej – otrzymujemy więcej – na przykład poprzez szybki dostęp do lekarzy rzadkich specjalizacji.

Mając konkretne widełki finansowe będzie nam dużo łatwiej zawęzić grupę potencjalnych ofert  i wybrać tę, która w najlepszym stopniu spełnia nasze oczekiwania.

Krok 2 – analiza potrzeb pracowników

Wszak to oni są odbiorcami tego typu usług i powinni mieć możliwość określenia swoich oczekiwań względem zakresu ochrony oraz badań wchodzących w skład pakietu.  W ten sposób firma nie będzie niepotrzebnie dopłacać do nieistotnych elementów i może przeznaczyć wolne środki na poszerzenie oferty w bardziej oczekiwanych aspektach ochrony.

Taka wiedza pomoże skupić się na ofertach zawierających konkretne rozwiązania i usługi odpowiadające realnym potrzebom pracowników Państwa firmy.

Krok 3 – analiza i porównanie ofert

Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które będą wchodzić w skład praktycznie każdej oferty opieki medycznej dla firmy.

Liczba dostępnych lekarzy i specjalistów

Podstawowy kontakt odbywa się z internistą, jednak w zależności od potrzeb Państwa pracowników – konieczne mogą być konsultacje z lekarzami innych specjalizacji jak laryngologami, kardiologami, dermatologami itp.

Nie każdy pakiet zawiera identyczny zakres obsługi, dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ten aspekt oferty. Co również ważne – wizyty powinny odbywać się bez specjalistycznego skierowania, co znacząco skraca czas oczekiwania.

Dostępność placówek medycznych w okolicy

Im więcej podmiotów w regionie realizuje usługi w ramach wybranego pakietu medycznego – tym więcej możliwości ma nasz pracownik jako pacjent w swobodnym wyborze dogodnej dla niego lokalizacji. Odległa wyprawa do lekarza na przykład z chorym dzieckiem zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych.

Warto więc, aby wybierana przez nas polisa posiadała rozbudowaną sieć placówek i specjalistów w regionie, w którym mieszkają nasi pracownicy. Liczy się komfort i łatwość w uzyskaniu porady.

Średni czas oczekiwania na wizytę

O ile z pewnością sektor prywatnej opieki medycznej nawet nie zbliża się do czasów oczekiwania w publicznej służbie zdrowia, poszczególne oferty medyczne mogą różnić się w tym aspekcie między sobą.

Czas zwłaszcza w kwestii choroby i powrotu do zdrowia odgrywa bardzo istotną rolę. Stosunek czasu oczekiwania na konsultację specjalisty do ceny abonamentu również ma duże znaczenie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Jak zacząć porównywać oferty gdy nie posiadamy odpowiedniego wykształcenia medycznego?

Zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci przeanalizują potrzeby Państwa firmy względem opieki medycznej oraz przygotują zestawienie najbardziej korzystnych ofert dostępnych na rynku w danym momencie. Zadbamy o formalny oraz wdrożeniowy aspekt procesu uruchomienia w firmie kompleksowej opieki zdrowotnej dla pracowników.

Equinum Broker