Zaszczep firmę przeciw cyfrowej pandemii

Oczy całego świata zwrócone są na rozwój sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa oraz związanych z nią wyzwań, szans i zagrożeń

Początek nowej dekady zapamiętamy jako czas, gdy szczególną uwagę poświęcono kwestiom osobistego bezpieczeństwa, higieny i przeciwdziałania globalnym skutkom gwałtownie rozprzestrzeniającej się infekcji. Dla sektora przedsiębiorstw jest to niezwykle wymagający okres pod względem ochrony zdrowia pracowników, walki o utrzymanie miejsc pracy oraz wdrażania procedur prewencyjnych w trosce o klienta.

Pochłonięci dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością, nie dostrzegamy stabilnie przyspieszającej pandemii zagrożeń w cyberprzestrzeni, która z każdym rokiem obejmuje powiększające się grono firm, niezależnie od lokalizacji i przedmiotu ich działalności.

Cyberprzestępczość a Twój biznes

Specjaliści od bezpieczeństwa IT potwierdzają rosnącą dynamikę cyberataków. Wraz z postępującym wkraczaniem technologii we wszystkie obszary życia oraz internetową integracją poszczególnych urządzeń – trend ten zostanie z pewnością utrzymany w kolejnych latach.

Pomimo wyraźnej intensyfikacji, wiele firm nadal ignoruje cyber-zagrożenia, często w przeświadczeniu, iż profil lub skala działalności nie czynią z nich atrakcyjnego celu dla przestępców. Zarządzający biznesami zapominają, że zdecydowana większość cyberataków ma charakter masowy i zautomatyzowany, nie będąc bezpośrednio wymierzonymi w konkretny podmiot lub instytucję. Służą dla przykładu – do pośredniego uzyskania haseł dostępu, które będą następnie wykorzystywane do wtargnięcia na inne usługi jak systemy bankowe lub prywatne archiwa plików przechowywanych w cyfrowej chmurze.

Nie wszystkie formy przestępstw w cyberprzestrzeni kierują się chęcią uszkodzenia lub kradzieży danych. W lipcu 2020 roku platforma Twitter padła ofiarą cyberataku, podczas którego zweryfikowane konta w serwisie publikowały posty bez wiedzy swoich właścicieli – celebrytów, polityków oraz dużych marek jak chociażby Apple. Hakerzy wykorzystali profile oraz olbrzymie grono śledzących je użytkowników do reklamy wątpliwej wiarygodności ofert handlowych. W ciągu kilku godzin dotarli do dziesiątek milionów potencjalnych ofiar a łączna wartość szkód jest trudna do oszacowana.

Cyberprzestępca do wynajęcia

Cyberataki wykorzystywane są również jako forma walki rynkowej pomiędzy konkurentami. Zakres usług jest bardzo obszerny – od szpiegostwa przemysłowego, czasowego paraliżu usług cyfrowych, do masowego spamu nieprzychylnych marce opinii w serwisach społecznościowych.

Mnogość możliwości w połączeniu z wysokim ryzykiem czynią cyberprzestępczość metodą, z której korzystają zdecydowanie duże przedsiębiorstwa, nierzadko transgranicznie lub transkontynentalnie – gwarantując sobie utrudniony dostęp do siebie w przypadku wszczęcia dochodzenia. Za przykład może posłużyć chociażby wojna handlowa na linii USA – Chiny, USA – Rosja i powiązane z nią liczne incydenty.

Jaki typ danych firmowych interesuje przestępców?

Dane personalne

Na szczycie listy znajdują się dane osobowe prezesów i kadry zarządzającej, pracowników oraz samych klientów. W skład tej grupy wchodzą: numery pesel, konta bankowe, daty urodzenia, dane adresowe, numery telefonów, adresy e-mail, dane medyczne, zarobki i wynagrodzenia oraz inne informacje wrażliwe.  

Dane poufne dotyczące produktów i usług

W branżach stawiających na stałą innowację – zaskoczenie konkurencji może zagwarantować wieloletnią przewagę rynkową. Uzyskanie tajnych danych na temat opracowywanych koncepcji produktów lub usług może pozwolić na ich skopiowanie, szybsze wdrożenie przez inną firmę lub rozpoczęcie kontr-kampanii marketingowej umniejszającej innowację.

Dostęp do infrastruktury

Hakerzy wykorzystują systemy przedsiębiorstw oraz prywatne komputery użytkowników Internetu do szerokiego zakresu zastosowań. Przede wszystkim zapewniają im anonimowość i utrudniają bezpośrednie namierzenie źródła cyberataku. Metoda ta pozwala na korzystanie z olbrzymiego zaplecza technicznego – przy praktycznie zerowych kosztach.

Najprostszym przykładem jest tutaj hosting www, gdzie ukryty skrypt może rozsyłać setki tysięcy e-mailowego spamu, obciążając serwer i pozornie wskazując poszkodowanym naszą firmę jako autora niechcianych wiadomości. W zależności od mechaniki i celu ataku – konsekwencje mogą być oczywiście dużo bardziej dotkliwe niż przepełniona skrzynka pocztowa.

Dane finansowo-księgowe

Gdy spółka notowana jest na GPW a podejmowane przez zarząd decyzje mogą przyczynić się do konkretnych skutków prawnych – odpowiednio wczesny dostęp do takiej wiedzy niesie ze sobą wymierne korzyści. Dane o poziomie sprzedaży, kondycji finansowej, oferowanych płacach w poszczególnych oddziałach lub zobowiązaniach finansowych, mogą posłużyć do wywierania wpływu na przedsiębiorstwo lub działań na jego szkodę, jeśli trafią w nieodpowiednie ręce.

Dostęp do lokalnej sieci urządzeń

Kontrola nad lokalną siecią pozwala na podłączenie do obecnych w niej komputerów, serwerów, telefonów czy urządzeń typu „smart”. Przestępcy mogą następnie czasowo lub permanentnie zablokować do nich dostęp a w zamian zażądać stosownego okupu za przywrócenie ich funkcjonowania. Zaszyfrowane dane dysku komputera są w praktyce niemożliwe do odzyskania, jeśli nie posiadamy kopii zapasowej na osobnym urządzeniu.

Dlaczego powinno ci zależeć na dodatkowej ochronie?

To proste – z ignorancją wiążą się spore koszty. Profilaktyka jest tańsza niż jednostkowe, wysokie wydatki związane z likwidacją szkód wywołanych cyberatakiem. Im mniejsza ochrona – tym dotkliwiej przedsiębiorstwo i jego klienci odczują konsekwencje zaniedbań.

Kluczowy jest tutaj czas i wsparcie techniczne specjalistów z sektora IT, prawa, marketingu oraz public relations w celu redukowania negatywnych następstw w obszarze wizerunku firmy. Lista potrzebnych działań i niezbędnych usług rośnie bardzo szybko, a wraz z nią suma potrzebnego finansowania.

Ubezpieczenie od cyberataków daje przedsiębiorstwom zastrzyk gotówki wymagany w tych trudnych okresach – pozwalając skupić się na niwelowaniu przyczyn, naprawianiu skudów ataku i przywróceniu normalnego trybu funkcjonowania biznesu. Ten typ polisy choć nie uchroni nas bezpośrednio przed staniem się ofiarą cyfrowego przestępstwa, sprawdzi się jednak doskonale jako swoista poduszka bezpieczeństwa – znacząco łagodząc stopień dotkliwości incydentu.

Nasi eksperci pozostają do Twojej dyspozycji.

Zostaw mail lub telefon a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą.ZGADZAM SIĘ NA OTRZYMYWANIE OD EQUINUM BROKER TELEFONÓW W CELACH MARKETINGOWYCH.
ZGADZAM SIĘ NA OTRZYMYWANIE OD EQUINUM BROKER, WIADOMOŚCI E-MAIL, ZAWIERAJĄCYCH TREŚCI MARKETINGOWE, NEWSLETTER.
Twoje dane są bezpieczne.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Equinum Broker sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu (41-200), ul. Kiepury 11. Inspektorem ochrony danych w Equinum Broker sp. z o.o. jest Pan Przemysław Bańko. Kontakt z inspektorem ochrony danych jest możliwy za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: iod@kontraktrodo.pl Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE stanowi: art. 6 ust.1 lit. f) - przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora. Dane osobowe mogą być udostępnione podmiotom uprawnionym do uzyskania informacji o danych osobowych, na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Dane osobowe będą przechowywane przez czas istnienia uzasadnionych interesów po stronie Administratora, nie dłużej niż do momentu skutecznego zgłoszenia przez Pana/Panią sprzeciwu lub cofnięcia zgody. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia i rejestracji na Wydarzenie. Administrator danych nie dokonuje profilowania i nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany.

Equinum Broker