Ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży szkolnej – co warto wiedzieć…

Jeszcze piasek przesypuje się pod stopami, jeszcze opalenizna przypomina o miło spędzonych wakacjach, a tu już początek roku szkolnego puka do drzwi.

To gorący czas zarówno dla rodziców jak i dla uczniów i to bynajmniej nie tylko z powodu wysokich temperatur, które zachęcają bardziej do wycieczki w góry niż to takich aktywności, jak zakup zeszytów i podręczników, pierwsze zebrania szkolne, wybór „trójki klasowej” i zajęć dodatkowych, czy zawarcia ubezpieczenia NNW szkolnego. Ten ostatni temat jest od wielu lat nieodłącznym punktem dyskusji na zebraniach klasowych, ponieważ często nie mając wyboru, w natłoku obowiązków i ilości decyzji, które trzeba szybko podjąć, dla wygody zgadzamy się na jedyną propozycję, która została przedstawiona w szkole, a argumentem przemawiającym za akceptacją najczęściej jest cena. 

Niska składka oznacza jednak często niskie świadczenia i zawężony zakres świadczeń. Niewiele osób analizuje natomiast warunki ochrony ubezpieczeniowej, a w sytuacji gdy ich dziecko ulegnie wypadkowi często okazuje się, że wypłata świadczenia powoduje niezadowolenie, o czym świadczą liczne opinie na forach internetowych. Niestety, jak mówi przysłowie: „z pustego i Salomon nie naleje”, więc jeśli jedynym kryterium wyboru jest dla nas cena, to o rozczarowanie nie trudno.

Cena czy zakres? Oto jest pytanie…

Najlepiej kierować się zasadą „złotego środka” i znaleźć równowagę pomiędzy jednym a drugim, tym bardziej, że za rozsądną cenę można zakupić naprawdę dobre ubezpieczenie. Czyli jakie? Takie, które zapewni ochronę w wielu niespodziewanych sytuacjach i zrekompensuje zarówno poniesiony przez ucznia uszczerbek na zdrowiu, pokryje koszty pobytu w szpitalu i wizyt lekarskich, zakupu niezbędnych leków oraz rehabilitacji po wypadku lub zachorowaniu, a także zapewni szeroki pakiet usług assistance. Żaden rodzic nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że jakieś nieszczęśliwe zdarzenie może dotknąć jego pociechę – i dobrze, bo bez tego mamy wiele problemów do rozwiązania – ale często to oznacza również, że mało kto jest przygotowany na finansowe skutki takich zdarzeń, dlatego warto zadbać o możliwie szerokie spektrum uzyskania pomocy, jeśliby jednak wydarzyło się coś, co będzie wymagało nadprogramowych wydatków, czyli choroba lub wypadek.

W jakich sytuacjach możemy liczyć na wsparcie?

Po przeczytaniu wielu opinii na temat ubezpieczeń (a często nie są to pochwały, ponieważ znacznie częściej wylewamy na papier lub na forach internetowych negatywne emocje) przed podjęciem decyzji o zakupie rodzice zadają sobie pytanie: czy polisa zadziała w sytuacjach, takich jak rozbicie głowy na zajęciach w-f, złamana ręka podczas przerwy, wybity ząb w trakcie ewolucji na rowerze, omdlenie przed klasówką, bójka z kolegą o miejsce w ławce, wstrząśnienie mózgu, skręcenie kostki podczas zawodów sportowych czy pobyt w szpitalu z powodu wirusa jelitowego? Czy dziecko jest objęte ochroną tylko podczas pobytu w szkole, czy również poza nią? Co się stanie, jeśli do zdarzenia dojdzie podczas weekendowego czy wakacyjnego, rodzinnego wyjazdu za granicę? Ile wówczas wyniesie odszkodowanie i czy w ogóle zostanie wypłacone?

O tym wszystkim informuje nas zakres ubezpieczenia, który każdy rodzic powinien otrzymać przed podjęciem decyzji i zapłaceniem składki, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania w sytuacji kryzysowej. Zanim zatem wybierzemy ubezpieczenie dla naszego dziecka, warto poświęcić temu tematowi chociaż chwilę uwagi, tym bardziej, że na rynku jest wiele ofert, z których możemy skorzystać, a ubezpieczenie nie musi być zawierane w formie grupowej za pośrednictwem szkoły. Tak jak każdy inny produkt ubezpieczeniowy, ubezpieczenie NNW dla dzieci może zostać zakupione w formie indywidulnej i to rodzice decydują, z której możliwości chcą skorzystać.

Na co zatem zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Po pierwsze na zakres ubezpieczenia, czyli sytuacje, w których Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, np.:

 • uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczonego w wyniku NW
 • pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby
 • złamanie kości, zwichnięcie lub skręcenie stawu
 • poważne zachorowanie
 • refundacja kosztów leczenia oraz rehabilitacji
 • pogryzienie przez zwierzęta
 • refundacja kosztów odbudowy zębów
 • wstrząśnienie mózgu Ubezpieczonego
 • oparzenie lub odmrożenie

To tylko przykładowe zdarzenia, w wyniku których Towarzystwo może być zobowiązane do wypłaty pieniędzy, dzięki którym ubezpieczone dziecko szybciej wróci do zdrowia lub zniweluje skutki wypadku. Równie ważne są sumy ubezpieczenia, które decydują o wysokości tych wypłat oraz ograniczenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których Ubezpieczyciel jest zwolniony ze świadczenia, nawet jeśli dojdzie do sytuacji objętej ubezpieczeniem.

Przykład:

Uczeń piątej klasy szkoły podstawowej wraca samodzielnie do domu, ponieważ mieszka niedaleko, a okolica jest spokojna i ruch samochodowy ograniczony. Niestety na chodniku zostaje potrącony przez jadącego hulajnogą nastolatka i upada tak nieszczęśliwie, że łamie rękę. Czy z tego tytułu będzie wypłata świadczenia? Odpowiedź: to zależy…

 • po pierwsze od tego, czy takie zdarzenie jak wypadek na chodniku było objęte ochroną,
 • po drugie- czy w zakresie ubezpieczenia jest wypłata z tytułu złamania ręki,
 • i wreszcie po trzecie- czy w warunkach ubezpieczenia był zapis mówiący o tym, że towarzystwo jest zwolnione z wypłaty, jeśli do wypadku dojdzie, kiedy dziecko przebywa bez opieki osoby dorosłej i nie ma ukończonych np. dwunastu lub trzynastu lat…

Czas na decyzję…

Odpowiednio dobrany zakres ochrony, dodatkowo modyfikowany w zależności od potrzeb i oczekiwań ubezpieczającego, wysoka suma ubezpieczenia oraz krótka lista ograniczeń odpowiedzialności Towarzystwa to elementy, które przemawiają za wyborem konkretnego ubezpieczenia.

Cenne może okazać się wsparcie profesjonalnego doradcy, który zweryfikował oferty ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne na rynku i może wskazać te najbardziej atrakcyjne w zależności od potrzeb i oczekiwań każdego Rodzica i dziecka. Zachęcamy do współpracy z EQUINUM Broker – doborem właściwych ubezpieczeń zajmujemy się od lat.

W tym roku do konkursu ofert na program ubezpieczenia NNW dla dzieci zaprosiliśmy 13 Towarzystw Ubezpieczeniowych. Szczegółowej analizie poddaliśmy zakres ubezpieczenia, warunki świadczonej ochrony, wysokości sum ubezpieczenia, atrakcyjność składek i komfortowy sposób przystąpienia do ubezpieczenia.

Poznaj ofertę, którą przygotowaliśmy dla Klientów
EQUINUM Broker

OFERTA DLA KLIENTÓW
EQUINUM BROKER

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu masz pytania to zespół Equinum Broker pozostaje do Twojej dyspozycji.

 

Danuta Zmyj

Broker Ubezpieczeniowy

Jak oceniasz tą podstronę?
Equinum Broker